Лавров: Повикот на Зеленски за напади врз Русија само ја потврди неопходноста на специјалната воена операција

Од:

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за превентивен напад врз Русија „ја потврдува заканата од Киев и неопходноста на специјалната воена операција“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

„Вчера, Зеленски ги повика своите западни господари да извршат превентивен нуклеарен напад врз Русија. На тој начин, предметната фигура суштински му презентираше на целиот свет очигледни докази за заканите од режимот во Киев, заради што беше покрената специјалната воена операција“, изјави шефот на руската дипломатија на состанокот на претставниците на владејачката партија „Единствена Русија“.

Украинскиот претседател на вчерашната дискусијата со австралискиот тинк-тенк „Lowy Institute“ рече дека НАТО треба да изврши напади врз Русија за да спречи каква било употреба на нуклеарно оружје. Зеленски не ппрецизираше какви напади има предвид.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Обид за атентат врз руски политичар

А1он

Песков: Американскиот воен буџет е „конфронтирачки“ кон Русија

А1он

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он

Украина објави два услови за завршување на војната

А1он

Белорусија распоредува воени сили како одговор на можни терористички акции

А1он