Лавров: НАТО отиде предалеку

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го критикуваше НАТО за време на говорот на состанокот на партискиот комитет „Единствена Русија“.

dobivaj vesti na viber

„Францускиот претседател Емануел Макрон еднаш рече дека има ‘мозочна смрт’ во НАТО. Таквото НАТО отиде предалеку. Тие го негуваат киевскиот неонацистички режим“, рече Лавров, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

„Како што знаете, вчера на иницијатива на претседателот Макрон беше свикан самит на таканаречената Европска политичка заедница, а по средбата шефот на дипломатијата на ЕУ, Џозеф Борел, гордо изјави дека безбедносната структура е развиена без мешање на Русија. Затоа, тие се задржаа на линијата на Киев, поттикнувајќи ги лудите фантазии на оние кои сè уште имаат моќ таму“, рече рускиот министер за дипломатија.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он