Лавров: НАТО ја обедини Русија, но сакаше да ја уништи

Од:

НАТО сакаше да ја уништи Русија, но на крајот ја обедини, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија на прес-конференција во седиштето на ОН.

“Имаше толку убава стилска фигура – дека Русија сакаше да го спречи ширењето на НАТО. Прво, ние не го сакавме толку многу, ниту верувавме дека треба да го спречиме тоа. Лажеа, сега сите го знаат тоа. исто како што лажеа за подоцнежните договори од Минск и за многу други работи“, рече Лавров, пренесува Спутник.

Лавров сугерираше дека западните лидери почнаа да зборуваат за Третата светска војна, кога Руската Федерација „генерално молчеше“ и изрази надеж дека Западот ќе покаже одговорност и нема да зборува за можноста да избие Трета светска војна доколку Русија победи во Украина.

Би можело да ве интересира

Лавров: Русија има информации за можни напади на „Турски тек“ и „Син тек“

Лавров: Мировните иницијативи за Украина се тактички трик на Западот за купување време

Лавров му се закани на Западот: Ризикувате војна на нуклеарните сили

Катерина Ѓуровски

Лавров: Воените авиони Ф-16 испорачани на Украина ќе се сметаат за „нуклеарна“ закана

Горан Наумовски

Лавров: Лажни се информациите за мировните преговори за Украина во јули

Лавров по бунтот: Благодарам на Западот што се грижи, ама нема потреба