Лавров: Можно е руски претставници да присуствуваат на заклетвата на новата влада во Авганистан

Од:

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека официјални лица од неговата земја може да присуствуваат на церемонијата за свечена заклетва за новата влада на Авганистан, доколку таа ги вклучи сите етнички групи во земјата.

dobivaj vesti na viber

– Сакаме да го поддржиме процесот на формирање влада доколку оваа влада го одразува целиот спектар на авганистанското општество, вклучувајќи ги талибанците и другите етнички групи, а не само Паштуните, како што се Узбеците, Хазарите и Таџикистанците, рече Лавров.

Би можело да ве интересира

Водителките на авганистанските телевизии се покорија на наредбата на талибанците да ги покријат лицата

Ана Ололовска

Средба Вест и Мутаки во Доха: Вашингтон бара од талибанците да ги почитуваат женските права

Ана Ололовска

Авганистан сака да купува гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

Талибанците не дозволија Авганистанки да протестираат поради новата одлука околу бурката

Ана Ололовска

Авганистан: Жените треба да носат бурка на јавни места

Ана Ололовска

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он