Лавров: Меѓународно признавање на талибанците не се разгледува

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека моментно не се размислува за меѓународно признавање на талибанците.

dobivaj vesti na viber

– Прашањето за меѓународно признавање на талибанците во моментов не е на маса, изјави Лавров на прес-конференција.

Тој зборуваше на маргините на годишниот собир на светските лидери во Њујорк на Генералното собрание на ОН, а неговите коментари следуваа откако талибанците назначија претставник во ОН, при што дојде до конфликт околу претставувањето на Авганистан во ова меѓународно тело.

Талибанските власти во Кабул ги известија ОН дека Авганистан веќе не го претставува досегашниот претставник и дека тие го именувале Сухаин Шахин, портпарол на организацијата во Доха, за нов амбасадор во ОН.

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери на Генералното собрание на ОН во Њујорк, а министерот за надворешни работи Амир Кан Мутак испрати писмо до ОН со таково барање.

Актуелниот амбасадор на Авганистан во ОН, Гулам Исакзај, кој ја претставува владата што беше соборена од талибанците, исто така, побара обнова на акредитацијата во ОН.

Русија е членка на деветчлениот Комитет за акредитиви на ОН, заедно со Кина и САД, кои подоцна оваа година ќе разговараат за спротивставените барања за претставување на Авганистан во ОН.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, претходно порача дека желбата на талибанците за меѓународно признавање е единствениот лост кој останатите земји можат да го искористат и да извршат притисок да формираат инклузивна влада и да ги почитуваат човековите права, особено на жените.

Би можело да ве интересира

Авганистанските новинарки ќе мора да го покријат лицето

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он

(ВИДЕО) Зеленски за скандалозната изјава на Лавров: Русија ги заборави сите лекции од Втората светска војна

Ана Ололовска

Протест на Израел поради изјавата на Лавров дека и Хитлер има еврејско потекло

Лавров ја обвини Украина дека ги саботира преговорите

Лавров: Укинувањето на санкциите против Русија е дел од преговорите со Украина

Катерина Павлова-Николовска