Лавров: Кризата во Либија е резултат на мешањето на НАТО

Од:

Либиската криза е резултат на директното мешање на Северноатлантската алијанса, што предизвика хаос во земјата, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во интервју за египетскиот весник „Ахрам“.

– Долгогодишната криза во Либија е директна последица на нелегитимното воено мешање на НАТО. Како резултат на тоа, државата западна во хаос, стана извор на регионална нестабилност, расадник на тероризмот, рече Лавров.

Тој додаде дека Москва ги поддржува напорите на специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Гасан Салама, за спроведување на планот за нормализација на состојбата, што подразбира одржување на започнатите избори и уставни реформи.

Конференцијата за национално помирување во Либија ќе се одржи од 14 до 16 април.

Лавров нагласи дека враќањето на државноста во земјата треба да помине низ дијалог и дека Русија и Египет ги координираат напорите за решавање на состојбата во Либија.

– Наша задача е да им помогнеме на Либијците да ги надминат постоечките несогласувања и да постигнат стабилен договор за параметрите на национално помирување, рече Лавров.

Би можело да ве интересира

Руски борбен авион достигна височина од 20.000 метри

Ана Ололовска

Макрон денеска во летната резиденција во Брегансон на средба со Путин

Ана Ололовска

Шојгу: Не сакаме да ги плашиме САД, летовите на бомбардерите беа планирани

Ана Ололовска

Шојгу: Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД исто така се воздржуваат во Европа и Азија

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи

Татјана Ташкова

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка