Лавров идната недела во Вашингтон на средба со Помпео

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров следната недела ќе го посети Вашингтон за да се сретне со државниот секретар Мајк Помпео, соопштија американски официјални претставници.

Помпео ќе биде домаќин на Лавров во вторник, а се очекува заедничка прес-конференција по разговорите, соопштија двајца неименувани официјални лица.

Не е познато дали Лавров за време на патувањето планирал други состаноци. Официјалните лица сакаа да останат анонимни затоа што не беа овластени јавно да зборуваат за планираната средба.

Извори велат дека Помпео и Лавров ќе разговараат за контролата на оружјето, ситуацијата во Украина и Сирија и други прашања околу тензичните односи меѓу САД и Русија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Маршот за права во Чикаго заврши со масовен грабеж на брендирани продавници

Горјан Грнчаровски

Куомо: Само училиштата во Њујорк што имаат цврст план до петок, ќе може да се отворат

А1он

САД изразуваат загриженост од ситуацијата во Белорусија

А1он

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа

А1он

Кина воведе санкции против 11 Американци, меѓу кои и шестмина сенатори

А1он

ВИДЕО: Силна експлозија во Балтимор: eдно лице почина, голем број се повредени

Горјан Грнчаровски