Лавров: Голема количина оружје од западно производство во Идлиб

Од:

Голема количина оружје од западно производство е достапно во Идлиб, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Руската и сириската војска ќе обезбедат жесток одговор на нападите на милитантите во Идлиб, порача Лавров.

– Терористите систематски организираат провокации и ги напаѓаат позициите на сириската војска и заедница, како и руската воздушна база Хмејмим со повеќе ракетни системи и беспилотни летала, рече шефот на руската дипломатија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американските трупи во Сирија нападнати со компири

Ана Ололовска

Руски хакери користеле ирански алатки во напад на 20 земји

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак

Ана Ололовска

Џонсон и Ердоган разговараа за Сирија

Ана Ололовска

Американските сили се повлекоа од Сирија и ја уништија својата база

Ана Ололовска

Турската војска воспостави контрола над сирискиот град Рас ал-Ајин

Ана Ололовска