Лавров: ЕУ ја загуби Русија, Москва ќе постапи грубо

Од:

Западот се обидува да забие клин меѓу Русија и Кина зборувајќи за нееднаквите односи и зависноста на Москва од Пекинг, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју објавено утринава.

Лавров за рускиот портал „Аргументи и факти“ посочи дека тврдењата за нерамноправните односи меѓу Москва и Пекинг веќе долго време „генерално се преувеличени од непријателските земји“.

„Ова го гледаме како обид да се фрли сенка врз нашите успеси, да се забие клин во пријателството меѓу Москва и Пекинг“, додаде тој.

Шефот на руската дипломатија рече дека разговорите меѓу рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг започнале „стратешко партнерство“ меѓу Москва и Пекинг надвор од „ексклузивниот билатерален контекст“.

Би можело да ве интересира

Лавров: Русија има информации за можни напади на „Турски тек“ и „Син тек“

Лавров: Мировните иницијативи за Украина се тактички трик на Западот за купување време

Лавров му се закани на Западот: Ризикувате војна на нуклеарните сили

Катерина Ѓуровски

Лавров: Воените авиони Ф-16 испорачани на Украина ќе се сметаат за „нуклеарна“ закана

Горан Наумовски

Лавров: Лажни се информациите за мировните преговори за Украина во јули

Лавров по бунтот: Благодарам на Западот што се грижи, ама нема потреба