Лавров: Доколку не добиеме конструктивен одговор од Западот околу барањата за безбедност, Москва ќе преземе соодветни мерки

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска го повтори ставот на Москва дека Русија ќе преземе соодветни мерки доколку не добие конструктивен одговор од САД и НАТО околу барањата за нејзините безбедносни гаранции.

dobivaj vesti na viber

– Москва нема да дозволи прашањата за Украина и бараните безбедносни гаранции од страна на Русија да бидат предмет на бескрајни дискусии, во кои ќе бидат вклучени Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) или Европската унија, изјави Лавров во својот говор пред Долниот дом на рускиот Парламент.

Русија очекува оваа недела Вашингтон писмено да одговори на нејзините предлози за безбедносни гаранции.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин му се извини на Израел за скандалозната изјава на Лавров за Хитлер и Евреите

А1он

(ВИДЕО) Зеленски за скандалозната изјава на Лавров: Русија ги заборави сите лекции од Втората светска војна

Ана Ололовска

Протест на Израел поради изјавата на Лавров дека и Хитлер има еврејско потекло

Лавров ја обвини Украина дека ги саботира преговорите

Лавров: Укинувањето на санкциите против Русија е дел од преговорите со Украина

Катерина Павлова-Николовска

Лавров: Со поддршката на режимот во Киев и испраќањето оружје, земјите на НАТО спречуваат политички договор

Катерина Павлова-Николовска