Лавров бара поголема застапеност на земјите во развој во Советот за безбедност на ОН

Од:

Зголемената застапеност на земјите од западот во Советот за безбедност на Обединети нации нема да донесе никаква дополнителна вредност, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Клучниот недостаток на Советот за безбедност е недоволната застапеност на земјите во развој. Единствено со поголема застапеност на земјите од Азија, од Јужна Америка и од Африка би можел да се реши тој проблемот, изјави Лавров.

Тој додаде дека во било која конфигурација на Советот за безбедност, западните земји се застапени со барем една третина, дури некогаш и повеќе.

Лавров истакна дека во текот на самитот Г-20, што се однесува на економските проблеми, земјите во развој се фокусираат на политичките проблеми што и на некој начин го надополнува недостатокот од реформи во СБ, но тоа не значи дека тие реформи не би требало да се спроведат.

Би можело да ве интересира

Уште еден Путин на руската политичка сцена

Ана Ололовска

Четворица загинати при уривање на трговски центар во изградба во Русија

Путин ќе може да остане на власт до 2036 година – стапија во сила новите уставни измени во Русија

А1он

Во Русија од почетокот на пандемијата од Ковид-19 починале над 10.000 лица

А1он

Првичните тестови се успешни, Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19

А1он

Уставните измени во Русија утре стапуваат во сила, Путин ќе може да остане претседател до 2036 година

А1он