Лавров: Асанж веројатно е мачен во лондонскиот затвор

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека верува во можноста основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да бил мачен во лондонскиот затвор.

Тој ова го изјави за руската телевизија Русија 24.

– Тие исто така треба да ги отфрлат обвиненијата против (поранешниот разузнавач) Едвард Сноуден, да го ослободат Џулијан Асанж и да престанат да го мачат, што, според неговиот изглед, му се случува во притворот во Велика Британија, рече Лавров.

Асанж беше уапсен во април годинава во еквадорската амбасада во Лондон, откако по седум години му беше укинат азилот.

Би можело да ве интересира

По девет седмици, се олеснуваат заштитните мерки во Москва

А1он

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Ана Ололовска

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Ана Ололовска

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

Ана Ололовска