Лас Вегас: 45 луѓе се уште хоспитализирани по нападот на 1. октомври, дел од нив во критична состојба

Од:

Уште 45 луѓе се во болници во Лас Вегас, а дел од нив се во критична состојба, по нападот од 1 октомври, соопшти денеска полицијата во Лас Вегас.

Напаѓачот Стивен Педок уби 58 луѓе, а рани 546 и потоа се самоуби пред полицијата да успее да дојде до него.

Масакрот што се случи на 1 октомври на фестивал на кантри музика во Лас Вегас е најкрвав напад во модерната историја на САД.

Би можело да ве интересира

Пенс: Со тоа што ги забрани патувањата уште во јануари, Трамп го спречи масовното ширење на пандемијата во САД

А1он

Властите во САД го следат движењето на Американците како дел од мерките за борба со коронавирусот

А1он

ВИДЕО: Полициски час во Арканзас поради торнадо во непосредна близина на градот

А1он

САД и Русија привремено ги суспендираа инспекциите предвидени со СТАРТ-3

А1он

Трагедија во САД: Почина првото бебе заразено со коронавирус

Ана Ололовска

Во САД повеќе од 100.000 заразени со коронавирусот

А1он