Лапид: Израел ќе продолжи да и помага на Украина колку што може

Од:

Израел ќе продолжи да му помага на украинскиот народ колку што може и никогаш нема да им сврти грб на маките на луѓето кои ги знаат ужасите на војната, изјави денеска израелскиот министер за надворешни работи Јаир Лапид.

Во соопштението издадено по обраќањето на украинскиот претседател Володимир Зеленски во израелскиот Парламент преку видео врска, Лапид истакна дека уште еднаш го осудува нападот врз Украина и му се заблагодари на Зеленски што ги споделил своите чувства и маките на украинскиот народ со членовите на Кнесетот и Владата, пишува израелскиот весник „Тајмс оф Израел“.

Претседателот на Украина во своето обраќање нагласи дека Израел „ќе мора да живее со изборите“ што ги носи, дали ќе помогне во заштита на Украина од руската инвазија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Украина призна дека Русите постигнале успех во Бахмут

Катерина Павлова-Николовска

Путин планира да регрутира 400 илја војници тврди бритнското разузнавање

Катерина Павлова-Николовска

Владата донесе одлука да донира хеликоптери на Украина