Оланд во дводневна посета на Катар

Од:

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска почнува дводневна посета на Катар, насочена кон трговски прашања и конфликтот во Сирија, јави ДПА.

Франсоа Оланд е придружуван од неколку министри и бизнис лидери, кои ќе земат учествуво на француско-катарски економски форум.

Францускиот претседател ќе го посети и бизнис комплексот „Катар петролеум дистрикт“, кој се гради од француската компанија „Буиг“.

Франција, која се соочува со економска стагнација и раст на невработеноста, очекува да склучи повеќе договори со богатиот со нафта Катар, најмногу во областа на одбраната, транспортот и енергетиката.

Од Доха, Оланд ќе замине за Јордан, каде ќе се сретне со кралот Абдула Втори.

Би можело да ве интересира

Нови масовни протести и штрајкови ширум Франција заради пензиската реформа

Ана Ололовска

Мајка и седум деца загинаа во пожар во Франција

Горан Наумовски

Француската премиерка понуди омекнување на пензиската реформа

Француската полиција уапси Финец, осомничен за кражба на податоци на пациенти

Горан Наумовски

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Големи протести во Франција против пензиската реформа

Катерина Павлова-Николовска