Ламерт: Да прекине проширувањето на ЕУ

Од:

Претседателот на германскиот сојузен парламент Норbерт Ламерт во интервју за весникот „Velt am zontag“, се изјасни за прекин на ширењето на Европската унија, и оцени дека ниту Хрватска не е зрела за влез во унијата.

„По искуството со Бугарија и Романија, мораме сериозно да го сфатиме најновиот извештај на ЕК за напредокот. Хрватска очигледно не е зрела за ЕУ“, изјави Ламерт.

Ламерт бил децеиден дека во скора иднина ЕУ нема да биде способна за натамошно проширување.

„Имаме многу задачи околу консолидацијата на ЕУ, и не би требало да дозволиме амбициите за проширување да го отстапат местото на неопходната стабилизација“, изјави Ламерт, кој доаѓа од Христијанско-демократската унија на канцеларката Ангела Меркел.

Би можело да ве интересира

Нови правила за невакцинирани работници во Германија – нема плата за време на карантин

А1он

Германија го предложи Тедрос Аданом Гебрејесус за втор мандат на чело на СЗО

А1он

Луфтханза ќе изврши докапитализација за да врати дел од државната помош

Ана Ололовска

Меркел: Судско гонење на антисемитизмот е од витално значење за Германија

А1он

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Leave a Comment

five × five =