Лајен: ЕУ ќе продолжи да работи на договорот со Лондон, но не по секоја цена

Од:

ЕУ ќе продолжи да работи на договорот со Лондон, но не по секоја цена, порача претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Фон дер Лајене првиот официјален претставник на ЕУ што реагираше на пораката на британскиот премиер Борис Џонсон, кој рече дека „доколку не дојде до фундаментална промена во пристапот на ЕУ“, Велика Британија треба да се подготви на 31 декември да го заврши преодниот период без договор за идните односи.

Претседателката на Европската комисија напоменува дека преговарачкиот тим на ЕУ, како што беше планирано, следната недела ќе отпатува за Лондон со цел да ги интензивира преговорите.

Би можело да ве интересира

Меркел: ЕУ сака договор со Лондон, но не по секоја цена

Жарко Настоски

Барние: Карантинот заврши, продолжуваат преговорите со Лондон

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Постигнат напредок во преговорите за Брегзит

Ана Ололовска

Брисел: Ако Лондон не се согласи на отстапки, ќе ги напуштиме преговорите за Брегзит

Жарко Настоски

Преговорите со Велика Британија напредуваат, но има уште работа, вели фон дер Лајен

Жарко Настоски

Преговорите за Брегзит накусо прекинати откако се дознало дека еден од учесниците е позитивен на коронавирус

Жарко Настоски