Кувајтските власти забранија впловувaње ирански бродови поради Ковид-19

Од:

Кувајт забранува впловување на сите бродови што доаѓаат од Иран „до понатамошно известување“ поради новиот коронавирус, според пристанишните власти.

„Таа одлука е дел од претпазливите мерки преземени за да се спречи ширењето на новиот коронавирус во државата“, вели шефот на пристанишните власти, Јусеф Абдула, пренесува државната новинска агенција КУНА.

Кувајт ги евакуираше своите граѓани од Иран, каде властите објавија досега пет смртни случаи како резултат на заразната болест.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Светот останува во вонредна состојба поради пандемијата

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

СЗО: Ковид-пасошите дискриминираат

Жарко Настоски

Бугарија нема да ја дава вакцината „АстраЗенека“ на жени под 60-годишна возраст

Жарко Настоски