Кувајтскиот емир побара подготвеност од војската поради Блискиот исток

Од:

Емирот на Кувајт, шеикот Сабах Ал-Ахмад Ал-Џабер Ал-Сабах денеска порача дека кувајтската армија мора да биде подготвена поради конфликтот на Блискиот исток, кој доведе до состојба на несигурност и намалена безбедност.

Емирот порача дека има целосна доверба дека војската „ќе биде подготвена да ја одбрани нацијата од сите опасности“, пренесува „Кувајт тајмс“.

Обраќајќи се на офицерите, емирот порача дека Владата на Кувајт нема да штеди на развојот на оружје и на обука на вооружените сили.

Би можело да ве интересира

Помпео во посета на Кувајт, Израел и Либан

Ана Ололовска

Поројни дождови предизвикаа хаос во Кувајт

Наум Локоски

Поројни дождови во Кувајт, блокирана работата на институциите

Наум Локоски

Емирот на Кувајт сака економските реформи да продолжат и покрај подобрувањето на цените на нафтата

Наум Локоски

Пожар избувна во облакодер во изградба во Кувајт

Ана Ололовска

Кувајт – домаќин на средбата на Советот за соработка во Заливот

Ана Ололовска