Кушнер: Подготвен сум да соработувам со Абас

Високиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Џаред Кушнер изјави дека е подготвен да соработува со палестинскиот претседател Махмуд Абас.

„Подготвен сум да соработувам со претседателот Абас, ако тој сака“, е насловот на интервјуто на Кушнер за палестинскиот весник „Ал Кудс“.

Кушнер во интервјуто објавено на арапски јазик упати директна порака до Палестинците.

– Заслужувате да имате светла иднина, сега е време и Израелците и Палестинците да го зајакнат своето раководство и повторно да се фокусираат кон изнаоѓање на решение, а не да се плашат од обиди, истакна Кушнер кој е сопруг на ќерката на Трамп, Иванка.

Би можело да ве интересира

Кинеските инвестиции во САД драстично намалени поради трговската војна

Мас: Не ја следиме политиката на САД за Иран, важна е дипломатијата

Трамп негира апсење шпиони на ЦИА во Иран

Иран објавува фотографии од уапсените агенти на ЦИА, за некои тврди дека се убиени

Татјана Ташкова

ЕУ бара итно да се стопира уривањето на палестинските домови

Помпео: Не се уапсени агенти на ЦИА во Иран

Ана Ололовска