Курдите бараат Русија да ги заштити од Турција

Од:

Курдскиот сојуз „Сириски демократски сили“ (СДС) се обрати до претставниците на Русија со барање да им помогне. Тие се надеваат дека Русија може да им помогне да постигнат договор меѓу алијансата и владата во Дамаск за да ги заштитат териториите што ги контролираат на североистокот на земјата, изјави претставникот на СДС Арам Хана за телевизијата „Ал Хадас“.

„Побаравме од Русите да иницираат договор за координација на акциите со Дамаск за заштита на нашата територија“, рече Хана.

Според неговите зборови, на средбата со претставниците на алијансата, руските претставници ги презентирале условите на Турција, кои биле отфрлени.

Од 20 ноември Турција спроведува воздушна операција против сириското крило на забранетата Курдистанска работничка партија во северна Сирија. Беа извршени напади врз градот Кобане, како и на северот на Ирак. Ердоган операцијата ја нарече успешна и не исклучува дека ќе следи копнена операција.

Би можело да ве интересира

Четворица загинати во самоубиствен напад на ИД врз центарот на безбедносните сили во Рака

А1он

Покрената истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз

А1он

(ВИДЕО) Париз како воена зона: Курдите излегоа на улица

Катерина Павлова-Николовска

Француските Курди протестираат во Париз по нападот врз тројца сонародници

Анкара поставила ултиматум за повлекување на курдските сили од три области во Сирија

Ана Ололовска

Турција ја поздрави екстрадицијата од Шведска на осуден член на ПКК

Ана Ололовска