Курд се самозапали пред УНХЦР во Женева

Од:

Пред Канцеларијата за бегалци на Обединетите нации во Женева денеска во знак на протест се самозапали еден маж.

Според швајцарските медиуми мажот кој се самозапали пред Канцеларијата на УНХЦР е Курд кој живее во Германија.

Тој преживеа и е хоспитализиран.

– Со оглед на неговата состојба, не е возможно да го дознаеме мотивот, но можеме да претпоставиме дека тоа е политичката ситуација, се наведува во соопштението на женевската полиција.

Портпаролот на УНХЦР изрази жалење поради инцидентот.

Би можело да ве интересира

Во Лозана 2.500 студенти во карантин поради Ковид-19

Ана Ололовска

Швајцарската полиција отстранува луѓе од пред Парламентот

Ана Ололовска

Швајцарски град беше прекриен со чоколаден прав поради дефект во фабрика за чоколади

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Глечер на Швајцарските Алпи потклекнува пред глобалното затоплување

А1он

Швајцарското градежништво ќе се соочи со недостиг на работна сила

Ана Ололовска

Швајцарски лекар: Визирот не нуди заштита од Ковид-19

А1он