Курц: Вакцината е најдобриот подарок за Божиќ

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вакцината против коронавирусот ја нарече „најдобриот Божиќен подарок“ и сè уште смета на враќање во нормала во лето.

– Светската економска криза силно ги погодува сите земји и не ја заобиколува ниту Австрија. Нашата голема цел е што побрзо да се вратиме во нормала со вакцината. Најдобриот Божиќен подарок оваа година доаѓа на 27 декември, а тоа е вакцината, рече Курц во интервју за „Кронен цајтунг“.

Тој изрази верување дека во Австрија ќе бидат вакцинирани половина милион луѓе до крајот на март, а значително повеќе луѓе до летото, по што економијата повторно ќе расте, а со тоа и вработувањата.

На прашањето дали третото заклучување ќе биде и последно, Курц рече дека не може да одговори на тоа, но оти е јасно дека колку повеќе луѓе редовно се тестираат, толку помалку ограничувања ќе има.

Би можело да ве интересира

Курц чека дете, се пофали на Фејсбук

Жарко Настоски

Австрија ќе вакцинира на гробишта, во музеи, на базени

Курц: Не сме обединети во надворешната политика – тоа ја слабее ЕУ

Жарко Настоски

Заев-Курц: Имаме заедничка обврска да обезбедиме европска иднина за Западен Балкан

Жарко Настоски

Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Катерина Павлова-Николовска