Курц: Треба да ги заштитиме надворешните граници за мир и просперитет во Европа

Од:

Европа треба да одлучи самата кој влегува на нејзина територија. Приливот на мигрантите може да ги поткопа мирот и благосостојбата на континентот. Ова го изјави канцеларот на Австрија, Себастијан Курц, во рамки на вториот ден од Конференцијата за безбедност во Минхен, пренесува „Тасс“.

„Арапската пролет во Персискиот залив стана зима, во Африка постои тензија поради миграцискиот бран, кој има огромен конфликтен потенцијал“, истакна Курц.

„За мир и просперитет во Европа, ние треба да ги заштитиме надворешните граници“, рече канцеларот и додаде дека доколку не го направиме тоа, светот ќе биде загрозен.

Би можело да ве интересира

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он

Во Австрија почнува четвртото заклучување поради коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Околу 35 илјади луѓе протестираа во Виена против карантинот и задолжителната вакцинација

Катерина Павлова-Николовска

Шаленберг им се извини на Австријците кои ја слушале државата

Катерина Павлова-Николовска

Австрискиот министер за европски и меѓународни работи Линхарт утре во официјална посета на Скопје

А1он

Загубите на австриските трговци ќе достигнат ниво од 350 милиони евра неделно, тврди шефот на Здружението на трговци

Ана Ололовска