Курц: Следната недела се очекува 10.000 лица да бидат заразени со новиот коронавирус во Австрија

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела се очекува бројот на заразени со новиот коронавирус во Австрија да надмине 10.000 луѓе.

Тој во обраќањето пред Долниот дом на австрискиот Парламент наведе дека во моментот има над 300 инфицирани лица, а за неколку дена ќе биде надмината границата од илјада, а за една седмица ќе се искачи и над 10.000 лица.

Курц посочи дека Владата презела драстични мерки со цел врвот на инфекцијата со новиот коронавирус да се одложи за по сезоната на грип на тој начин да се спасат животите на повозрасните граѓани.

Австрискиот канцелар наведе дека е суспендирана наставата на универзитетите, во училиштата, но има и забрана за големи манифестации.

Би можело да ве интересира

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, невакцинираните ја загрозуваатт економијата

А1он

Норвешка ги укинува сите ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19

А1он

Во Русија најмногу починати од Ковид-19 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО препорача коктел од антитела против Kовид-19

Ана Ололовска

Осум грчки региони во црвената зона со полициски час и забрана за музика во угостителските објекти

Ана Ололовска

Фризери во Велика Британија пријавуваат алергии кај луѓе по Ковид-19

Ана Ололовска