Курц се врати на власт, по сто дена состави нова влада

Од:

Новата австриска влада на канцеларот Себастијан Курц, составена од австриската народна партија (ОВП) и Зелените, денеска положи заклетва и стапи на должност.

Точно 100 дена по предвремените парламентарни избори, Австрија доби нова влада од која, како што рече претседателот Александар ван дер Белен, граѓаните имаат големи очекувања.

Настаните од мај до денес, од аферата со корупција „Ибица“ и падот на владата, според Ван дер Белен, покажале дека демократијата во Австрија е жива и има моќ за обновување. Тој истакна дека очекува новата влада да работи одговорно во корист на земјата и ги повика членовите да останат во дијалог со сите партии и граѓанското општество.

Канцеларот Курц, кој вторпат ја предводи владата, е повторно најмладиот државник во светот.

Ова е инаку влада со најголем процент жени, односно повеќе од 53 проценти од вкупниот број на министри се жени.

Би можело да ве интересира

Виена планира вакцина-парти за младите

Ана Ололовска

Заев-Курц: Имаме заедничка обврска да обезбедиме европска иднина за Западен Балкан

Жарко Настоски

Курц по средбата со Заев: Северна Македонија заврши одлична работа на европскиот пат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Курц свечено ги испрати Австријците на ЕВРО

Катерина Павлова-Николовска

Нов нон-пејпер: Австрија и уште четири членки на ЕУ бараат Брисел посилно да го поддржи Западен Балкан

Жарко Настоски

Австриската министерка за интеграција ја брани „картата на политичкиот ислам“

Ана Ололовска