Курц се налути – австриски политичари се вакцинирале преку ред

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска упати остри критики до неколкумина локални политичари кои се вакцинирале против Ковид-19, и покрај тоа што не припаѓале во приоритетните групи.

– За мене е целосно неприфатливо некој да се вакцинира преку ред. Тоа од морална гледна точка е нешто многу разочарувачко, истакна Курц.

Тој реагираше на информациите дека повеќе пониско рангирани политичари, главно градоначалници, во некои делови на Австрија се вакцинирале преку ред, откако при имунизацијата на персоналот во домовите за стари и изнемоштени лица останале неискористени вакцини.

– Кога ќе останат вакцини, важно е тие веднаш да се искористат, но за вакцинирање на повозрасни лица, а не на политичари, нивните сопруги и локални познати личности, нагласи австрискиот канцелар.

Скандалот изби откако докторка во градот Фелдкирх, во сојузната покраина Варалберг, одбила да вакцинира локален градоначалник укажувајќи му дека по ниту еден критериум не е на ред за вакцинирање.

– Му кажавме дека не е на ред за вакцинирање и дека тоа може да го направи во последната фаза, кога ќе бидат на ред политичарите, истакна докторката.

Во Австрија досега се вакцинирани само 1,4 отсто од населението, што е помалку од планираното.

Би можело да ве интересира

Австрија гo симна израелското знаме од Владата, по бројните реакции и клетвата од Ердоган

Жарко Настоски

Турскиот амбасадор во Виена повикан на разговор по навредите на Ердоган кон Австрија околу Израел

Жарко Настоски

САД во следните шест недели ќе испратат 80 милиони вакцини низ светот

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган ја проколна австриската Влада за кревањето на израелското знаме

Катерина Павлова-Николовска

Следната година веројатно ќе биде потребна и трета доза од вакцината против Ковид-19

Новата вакцина против Ковид-19 покажала одличен имунолошки одговор, Санофи влегува во завршна фаза

Катерина Павлова-Николовска