Курц: Одлично сме подготвени за коронавирусот, нема место за паника

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, откако се потврдени првите случаи на коронавирус во Австрија, изјави денеска дека властите одлично се подготвени.

– Ги презедовме сите мерки за колку е можно подобро спречување на ширењето на вирусот, истакна Курц кој се наоѓа во посета на Лондон.

Тој нагласи дека приоритет е заштита на населението на Австрија и преземање се што е потребно за да се спречи ширењето на болеста.

Според него, важно е во Австрија и Европа да постои реална проценка на ситуацијата, укажувајќи дека нема место за паника.

Би можело да ве интересира

Австралија ја укинува забраната за патување во странство на своите граѓани

Ана Ололовска

Американскиот регулатор ја одобри вакцината Фајзер за деца постари од пет години

Ана Ололовска

Бионтек ќе гради фабрика за вакцини во Африка

А1он

Модерна ќе и достави на Африканската унија 110 милиони дози вакцини против Ковид-19

А1он

Петгодишно дете најмлада жртва од Ковид-19 во Албанија

Ана Ололовска

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од коронавирус

Ана Ололовска