Курц: Одлично сме подготвени за коронавирусот, нема место за паника

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, откако се потврдени првите случаи на коронавирус во Австрија, изјави денеска дека властите одлично се подготвени.

– Ги презедовме сите мерки за колку е можно подобро спречување на ширењето на вирусот, истакна Курц кој се наоѓа во посета на Лондон.

Тој нагласи дека приоритет е заштита на населението на Австрија и преземање се што е потребно за да се спречи ширењето на болеста.

Според него, важно е во Австрија и Европа да постои реална проценка на ситуацијата, укажувајќи дека нема место за паника.

Би можело да ве интересира

Шон Пен одбива да продолжи со снимање на серија доколку целата екипа не се вакцинира

Жарко Настоски

Холандскиот ветеран Рожер е првиот тенисер позитивен на коронавирусот во Токио

Жарко Настоски

Скоро половина од возрасните луѓе во Британија се здебелиле за време на пандемијата

Жарко Настоски

Во Грција повторно отвораат клиники за лекување пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Делта сојот и официјално потврден во Албанија

Ана Ололовска

Лончар: Во Србија вакцинирани 48 отсто, најголем број заразени се вратените од одмор

Ана Ололовска