Курц: Не сме обединети во надворешната политика – тоа ја слабее ЕУ

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изрази загриженост за „длабоките поделби во Европската унија“, по повод разговорите што беа одржани на самитот на ЕУ за Русија и за законите за ЛГБТ заедницата во Унгарија.

Тој рече дека не е проблем ако има различни ставови за внатрешно-политички теми, но би било проблем во надворешната политика. – Ако не сме обединети во надворешната политика, тогаш тоа е лошо. Тоа ја ослабува ЕУ, нагласи Курц.

Во однос на Русија, тој изрази разочарување што нема храбра одлука.

– Неопходна е заедничка стратегија на ЕУ кон Русија. Брисел не може да чека ако се сретнат американскиот и рускиот претседател. ЕУ е непосреден географски сосед на Русија, рече Курц.

Би можело да ве интересира

Мицотакис за европската перспективата на Западен Балкан: Време е ЕУ да испорача

А1он

Лаури: Целта на естонската дигитална трансформација не беше членството во ЕУ и НАТО, туку подобри јавни услуги и подобра инфраструктура

А1он

ЕУ го поздрави подобрувањето на односите со САД

Ана Ололовска

ЕУ воведува ден на органското производство на храна

Ана Ололовска

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он

Варвициотис: ЕУ да биде доследна и кредибилна во обврските кон Западен Балкан

А1он