Курц ќе се тестира за коронавирус откако му се заразил близок соработник

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги откажа сите денешни обврски и беше итно тестиран за новиот коронавирус, откако беше утврдено дека негов неименуван близок соработник бил позитивен на Ковид-19, изјави денеска портпаролот на Курц.

dobivaj vesti na viber

Вицеканцеларот Вернер Коглер ги презеде истите мерки на претпазливост, а исто така е тестиран и персоналот на Себастијан Курц, рече портпаролот, додавајќи дека Курц не е во карантин.

Курц и Коглер последен пат контактирале со неименуваниот колега во средата, јавија австриски медиуми.

Би можело да ве интересира

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид по втор пат за два месеци

Ана Ололовска

Премиерот на Шпанија позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Кинески научници развија маска што открива коронавирус во воздухот

А1он

Бајден: Пандемијата на Ковид е завршена

Ана Ололовска

СЗО повеќе не препорачува две терапии против коронавирусот

Ана Ололовска