Курц ги отфрли наводите од истрагата за корупција и проневера

Од:

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска ги отфрли обвиненијата на обвинителството за економски криминал против него и неколку други високи членови на владејачката Австриска народна партија (ОВП) во истрагата на проневера и корупција и истите ги нарече фабрикувани.

-Сега имаме нови обвинувања и повторно станува збор за изградени обвинувања според истата шема: овде СМС-пораките се фрагментирани, сместени во погрешен контекст и околу сето тоа се плете правно-криминална конструкција, рече Курц на маргините на самитот на ЕУ за Западен Балкан што денеска се одржа во Брдо кај Крањ.

Тој потсети на обвинувањата на негова и сметка на министерот за финансии, Гернот Блумел, за време на истрагата за таканаречениот Ибица скандал, што подоцна се покажа за неточна.

Државното обвинителство за економски криминал денеска изврши претрес во неколку министерства, како и во самата канцеларија на канцеларот заради истрагата за сомневањето за проневера и корупција против Курц и девет други политичари, вклучувајќи и неколку блиски соработници на австрискиот канцелар.

„Постои сомневање дека средствата за даноци од Министерството за финансии се потрошени за манипулативни анкети, што биле мотивирани од партијата“, се наведува во соопштението на обвинителството.

Резултатите од овие истражувања беа, како што се соопштува натаму, потоа биле објавени во таблоидот „Österreich“ и други медиуми од овој концерн, а се со цел да се создаде политичка предност за Курц.

Како противуслуга, Министерството за финансии изнајмувало рекламен простор во истите медиуми.

Наводите се однесуваат на периодот од 2017 година пред Курц да стане шеф на ОВП, а подоцна и канцелар.

Против Курц веќе се води истрага против Курц под сомнение дека дал лажна изјава пред парламентарната комисија која се занимаваше со Ибица скандалот, што доведе до соборување на коалициската влада на Народната и либералната партија и оставка на поранешниот вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе.

Би можело да ве интересира

Себастијан Курц доби син

Ана Ололовска

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он

Во Австрија почнува четвртото заклучување поради коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Околу 35 илјади луѓе протестираа во Виена против карантинот и задолжителната вакцинација

Катерина Павлова-Николовска

Шаленберг им се извини на Австријците кои ја слушале државата

Катерина Павлова-Николовска

Австрискиот министер за европски и меѓународни работи Линхарт утре во официјална посета на Скопје

А1он