Курц: ЕУ треба да се фокусира на големите прашања, а малите да ги остави на државите

Од:

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц повика на продлабочување на соработката во полето на безбедноста, надворешната политика и одбраната помеѓу земјите-членки во ЕУ.

– Владата на Австрија е проевропска, но смета дека се потребни промени и обновување во Унијата. Имаме потреба од ЕУ, која ќе биде фокусирана повеќе на големите прашања, наместо да се меша во малите, каде нациите и регионите самостојно можат да донесат подобри одлуки, додаде тој.

Австрија во јули го презема претседателството со Советот на ЕУ, а според Курц приоритети ќе бидат безбедноста и граничната контрола, дигиталзиацијата и супсидијарноста.

– ЕУ во последниве години немаше фокус. Во исто време се занимававме со премногу прашања, но не можевме да најдеме заеднички одговор на оној за миграцијата. Потребна е подлабока соработка во безбедноста, надворешната политика и одбраната, како и за економската политика, порача Курц.

Би можело да ве интересира

Ахмети – Ќучук: Датум за преговори што е можно поскоро

А1он

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Оператори во Австрија најавија поскапа струја за 17 отсто од 1 јануари

А1он

Во Австрија почнува четвртото заклучување поради коронавирусот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Околу 35 илјади луѓе протестираа во Виена против карантинот и задолжителната вакцинација

Катерина Павлова-Николовска

Шаленберг им се извини на Австријците кои ја слушале државата

Катерина Павлова-Николовска