Кулеба: Работиме со агенцијата на ОН за да создадеме безбедносни зони околу нуклеарните централи

Од:

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, рече дека украинската влада работи со агенцијата за нуклеарно набљудување на ОН за да се создаде безбедна зона околу нуклеарната централа Запорожје, која е под руска окупација.

Киев остана во близок контакт со Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), рече Кулеба.

„Се разбира, сите сме заинтересирани да ги направиме сите нуклеарни централи, а не само Запорожје, безбедни. Ова е исклучително тешко да се постигне без да се запрат руските ракетни напади на територијата на Украина, но одиме чекор по чекор со меѓусебно разбирање со МААЕ“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје