Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Од:

Ја започнав мојата посета на Брисел за да притиснам за шестиот пакет санкции воведени од Европската Унија против Русија, што мора да го вклучи и ембаргото на нафтата, објави денеска на Твитер, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

dobivaj vesti na viber

„Ќе се фокусирам на дополнително снабдување со оружје и доделување на Украина статус кандидат за ЕУ. Ние веруваме дека Украина заслужува индивидуална проценка заснована на заслуги“, пишува Кулеба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Русите објавија снимка: Ова е оружјето што го оставија Украинците во Лисичанск

Ана Ололовска

ВИДЕО: Поранешна бразилска манекенка убиена во Харков, била снајперист

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Уништивме два американски ракетни системи

Ана Ололовска

Повик за евакуација на цивилите: Во Донецк ќе се решава судбината на целата нација

Катерина Павлова-Николовска

Шојгу: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници