Кулеба: Европската унија треба да воведе економски санкции против Русија

Од:

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ја повика Европската унија да воведе економски санкции кон Русија, наместо поединечни, за да ја казни поради организирање референдуми во четири окупирани региони со цел нивна анексија.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека потезите на Москва нема да ги променат акциите на Украина на бојното поле, пренесе „Ројтерс“.

По разговорот во Киев со шефицата на француската дипломатија, Кетрин Колон, Кулеба изјави дека поединечните санкции нема да бидат доволни како казна за референдумите што Русија ги најави како увертира за анексијата на самопрогласените ДНР и ЛНР, како и регионите Херсон и Запорожје.

Би можело да ве интересира

Кулеба: Западот да ја санкционира руската индустрија за производство на ракети

А1он

Кулеба: Стоп за „игрите со глад“ на Русија со целиот свет

Украина објави видео: Русија тука засекогаш, па и не баш

А1он

ВИДЕО: Украина ги отфрла руските тврдења дека ќе употреби „валкана бомба“

Кулеба: Ќе продолжиме со ослободување на територии, Русија беше и останува агресор

А1он

Кулеба: Ова е доказ дека можеме да ги победиме Русите