Кулеба: Црвените линии на Путин се ограничени на руските граници

Од:

Украина денеска експресно одговори на пораката од Кремљ дека проширувањето на НАТО кон Украина ќе претставува преминување на црвената линија за Русија, наведувајќи дека самиот Киев одлучува за безбедносните прашања и дека руската црвена линија е на руската страна на границата, а не украинската.

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, реагираше на Твитер откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков предупреди дека ставот на Владимир Путин е дека воведувањето воена инфраструктура во Украина за Москва ќе значи преминување на црвената линија, пренесопа британските медиуми.

“Црвените линии на Путин се ограничени на границите на Русија. На нашата страна од границата, сами можеме да процениме што да правиме, во интерес на украинскиот народ, државната и европската безбедност “, напиша Кулеба на Твитер.

Би можело да ве интересира

Путин: Се уште не сум одлучил дали да се кандидирам за нов мандат

Путин: Во тек е трка за вооружување

А1он

Зеленски: Украина и е благодарна на ЕУ за континуираните рестриктивни мерки против Русија

Ана Ололовска

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска

ЕК: Европската унија работи на обезбедување испорака на гас за Украина

Ана Ололовска

Зеленски разговараше со Меркел и Макрон за решението на судирот на истокот од Украина

Ана Ололовска