Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Од:

Парламентот на Киргистан денеска го потврди Кубатбек Боронов за нов премиер, откако неговиот претходник поднесе оставка поради истрага за корупција на неговиот кабинет.

Боронов (55) беше првиот вицепремиер во претходната влада.

Тој претходно ја извршуваше функцијата министер за вонредни ситуации.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он

Земјотрес регистриран на границата помеѓу Кина и Киргистан