Кубанскиот претседател пренесе на владата дел од одговорноста за кризата

Од:

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел пренесе дел од одговорноста за економската криза што предизвика големи демонстрации на владата на таа земја и ги повика Кубанците да не реагираат бурно.

Дијаз-Канел, кој претходно ги обвинуваше САД за протестите, за првпат зборуваше со критики за кубанската влада во телевизиско обраќање.

На демонстрациите, најголеми на Куба во последните неколку децении, илјадници луѓе излегоа на улиците во неделата да изразат незадоволство од недостиг на храна, зголемувањето на цените и прекинувањето на електричната енергија, а некои повикуваат на промена на владата.

Полицијата уапси десетина демонстранти.

„Треба да научиме лекција од немирите. Треба да направиме и критичка анализа на нашите проблеми со цел да дејствуваме, да ги надминеме и да избегнеме повторување”, рече претседателот.

Тој претходно ја обвини американската влада дека спроведува политика на „економско задушување за да предизвика социјални немири на островот“.

Би можело да ве интересира

САД ја осудија забраната за оддржување сенационален протест на Куба

А1он

Кубанската опозиција не се откажува од протестот и покрај забраната

Ана Ололовска

Девет кубански бејзбол репрезентативци пребегнаа во Мексико

Ана Ололовска

Извештај на кубански научници: Немало мистериозни напади на научници

Ана Ололовска

Кубанската амбасада во Париз нападната со молотови коктели

Ана Ололовска

Америка и 20 нејзини сојузници ја осудија Куба за наводното кршење на човековите права

Жарко Настоски