Кубанската Влада ќе дозволи странски инвестиции поради хроничниот недостиг на храна

Од:

Кубанската Влада соопшти дека ќе дозволи странски инвестиции поради хроничниот недостиг на храна и други производи во земјата.

dobivaj vesti na viber

– Странски инвестиции во трговијата на големо и мало, со државна регулатива, ќе овозможат поширока и поразновидна понуда за населението и ќе придонесат за закрепнување на националната индустрија, објави синоќа на Твитер министерот за економија Алехандро Хил.

Кубанската Влада ќе го задржи монополот на надворешната трговија.

Странските инвестиции во Куба досега беа дозволени само во производство на стоки, услуги и угостителство.

Кубанците чекаат во редици за да купат храна и други производи во државните продавници каде залихите се многу ограничени.

Продавниците во кои може да се плати во долари започнаа со работа во 2019 година. Таму понудата беше поголема, но и тие се празни поради недостиг на производи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Куба остана без струја по ударот на ураганот Ијан

Ана Ололовска

Владата го разгледа новиот Национален план за управување со квалитетот на јавниот сектор

Ана Ололовска

Надоместоците за членовите на Управниот одбор на „Водостопанство“ намалени за 50 отсто

Ана Ололовска

Владата го утврди Предлог-законот за прогласување на Студенчишко Блато за заштитено подрачје

Ана Ололовска

Одобрени 1,1 милијарда денари за континуирано снабдување со топлинска енергија

Ана Ололовска

Бурата „Иан“ прерасна во ураган и се движи кон Куба и Флорида: Најкритично во следните 24 часа

А1он