Кубанската вакцина Соберана 2 е ефикасна 91,2 отсто

Од:

Истражување спроведено во Куба наведува дека нивната вакцина која се прима во две дози – Соберана 2, со засилувач наречен Соберана Плус, покажала ефикасност во 91,2 отсто од случаите.

Минатиот месец, другата кубанска вакцина Абдала покажа ефикасност од 92,28 проценти.

Кубанскиот сектор за биотехнологија има долга историја на развој на вакцини, произведувајќи 80 проценти од вакцините кои се користат во земјата и се извезуваат.

Куба е првата карипска земја која успешно разви вакцина против коронавирусот.

На Куба се развиваат пет вакцини против Ковид-19, а се очекува Абдала и Соберана 2 да бидат одобрени на локално ниво, за да може Светската здравствена организација да ги користи.

Би можело да ве интересира

МЗ: Вчера се аплицирани 13.232 вакцини

А1он

Израелско истражување: Третата доза вакцина има слични нуспојави како втората

Забрзана вакцинација на ученици во Шпанија

А1он

Трамп: Јас сум голем фан на вакцините

А1он

Сè повеќе земји воведуваат трета доза од вакцината против Ковид

А1он

Макрон најави сто милиони евра и 500 илјади вакцини за Либан