Куба бара доброволци за тестирање на втората вакцина против Ковид-19

Од:

Кубанскиот здравствен регулатор ја одобри втората локално развиена вакцина против Ковид-19 за последната фаза на клиничките испитувања.

dobivaj vesti na viber

Вакцината се вика Абдала и е именувана по поема на кубанскиот национален херој Хозе Марти. Вакцината, како и првата локална вакцина Соберана 2, е насочена кон шилестиот протеин на коронавирусот.

Властите бараат 48.000 волонтери на возраст од 18 до 80 години за да ја тестираат новата вакцина. Тестовите ќе завршат во јуни, а првите резултати ќе бидат објавени во август.

Островската држава регистрира 600-1000 нови случаи на ден, далеку повеќе од неколку нови случаи пред една година. Од почетокот на пандемијата, Куба регистрира повеќе од 64 000 случаи на инфекција и над 380 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Германец примил 87 вакцини против ковид

Војската на САД работи на моќна супер-вакцина против коронавирус

Четвртата доза ја зголемува заштитата од тешка форма на Ковид-19 за трипати покажува израелска анализа

Досега во светот се администрирани повеќе од девет милијарди вакцини против Ковид

Турција почна со масовно производство на вакцината против Ковид-19

Бремените жени стануваат приоритет за вакцинација во Велика Британија

Катерина Павлова-Николовска