„Крвави пакети“ пристигнаа во украинските амбасади во ЕУ: Киев бара итно објаснување, службениците во паника

Од:

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека украинските амбасади во Романија и Данска добиле „крвави пакети“, по другите амбасади на таа земја во светот.

Министерството за надворешни работи на Украина соопшти дека неодамна биле регистрирани повеќе од 20 слични случаи, кога амбасадите примиле пратки со силен мирис во кои имало животински очи, пренесува Ројтерс.

На 2 декември, украинската влада побара од странските влади да ја зголемат безбедноста во украинските амбасади.

Украинските амбасади и конзулати дополнително ги зајакнаа безбедносните мерки.

Би можело да ве интересира

Русите се почесто користат дронови во близина на Бахмут

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Русите фрлија бомба од 1500 килограми врз Украинци во Запорожје

Ана Ололовска

Словачка и предаде на Украина 4 авиони МиГ-29

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зеленски го посети Херсон, вети дека ќе обнови сè

Ана Ололовска

Блумберг: Пригожин планира да се повлече од Украина

Ана Ололовска