Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

Од:

Кремљ денеска соопшти дека постои можност за продолжување на дијалогот со САД, но потенцира дека главните безбедносни барања на Русија не се земени предвид во одговорот од САД.

dobivaj vesti na viber

– Не може да се каже дека нашите ставови беа земени предвид, или дека беше покажана подготвеност да се земат предвид нашите грижи, изјави пред новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој рече дека документите, доставени вчера од Вашингтон во координација со сојузниците во НАТО, се во рацете на претседателот Владимир Путин. – Сите овие документи се кај претседателот, појасни Песков. – Да не избрзуваме со проценките, потребно е време да се анализира, рече тој.

Песков истакна дека Вашингтон и НАТО побарале документите да останат доверливи, но дека со оглед на тоа колку детали веќе биле откриени од западните претставници „навистина можеби не вреди такво нешто“.

Оквалификувајќи ги тензиите во Европа како потсетување на Студената војна, портпаролот на Кремљ, појасни дека на Москва и треба време да го разгледа одговорот на САД на големите безбедносни барања на Русија.

Тој потенцира дека е во интерес и на Москва и на Вашингтон да го продолжат дијалогот, иако рече дека забелешките на САД и НАТО дека главните барања на Русија се неприфатливи оставаат малку простор за оптимизам.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Рускиот Врховен суд ќе одлучи дали Азовскиот полк е терористичка организација

Влада: Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Катерина Павлова-Николовска

Русија го напушта Советот на државите од Балтичкото Море

Русија планира да ги напушти Светската здравствена и Светската трговска организација

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија