Кремљ: Средба Путин – Трамп може да се договори пред Самитот Г20

Од:

Евентуалниот состанок меѓу рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Доналд Трамп во рамки на самитот Г20 во Осака би можеле да го подготват нивните тимови пред самиот настан, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој истакна дека доколку двајцата претседатели се сретнат „патем“, тогаш не би можеле да разговараат за низа билатерални прашања.

– Организирањето средба може да се случи дури и пред самиот почеток на самитот Г20, нагласи Песков.

Путин и Трамп требаа да се сретнат на маргините на претходниот самит Г20 во Аргентина во декември 2018 година, но претседателот на САД го откажа состанокот еден ден пред договорениот датум.

Би можело да ве интересира

Трамп со демократите разговара за контролата на оружјето

Ана Ололовска

Стејт департментот одобри продажба на авиони-ловци Ф-16 за Тајван

Ана Ололовска

Политико: Трамп ја одложи средбата со данската премиерка, откако таа одби да им го продаде Гренланд на САД

Ана Ололовска

Трамп повторно бара Русија да се врати во Г-7

Ана Ололовска

Помпео за Северна Кореја: Знаевме дека ќе има препреки

Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија