Кремљ: „Специјалната воена операција“ во Украина ќе продолжи се до целосна контрола врз Доњецката област

Од:

Кремљ денеска соопшти дека воената операција во Украина треба да продолжи додека Русија не преземе целосна контрола врз источниот регион Доњецк.

dobivaj vesti na viber

Дмитриј Песков, прес-секретарот на рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека кампањата во Украина ќе продолжи „барем до ослободувањето“ на „Доњецката Народна Република“.

Песков уште посочи дека САД се се поблиску да станат страна во конфликтот во Украина, што според него е „исклучително опасен“ развој на настаните.

Руската страна има негативен став кон изјавата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен за можноста од употреба оружје што САД и го дале на Украина против териториите каде се одржани референдуми за приклучување кон Русија, предупреди тој.

Во врска со изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека „нема за што да се разговара“ со неговиот руски колега Владимир Путин доколку Москва ги признае „референдумите“ во четирите окупирани региони, Песков истакна дека тоа „не е ништо ново“ од украинската страна.

По однос кампањата за мобилизација на 300 илјади резервисти, руски медиуми јавија дека руските државјани чии роднини се ангажирани во состанот на украинските вооружени сили не се ослободени од мобилизацијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска