Кремљ: Русија се уште сака да учествува во антитерористичката коалиција

Од:

Кремљ смета дека е најважно да бидат конечно квалифицирани дејствијата на Турција кон рускиот бомбардер Су-24, соборен од турски авион во вторникот крај сириската граница, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека рускиот противавионски ракетен комплекс С-400 веќе се стапил во „боево дежурство“ во Сирија, јави ТАСС.

Москва испрати во военовоздухопловната база Хмејмим во Сирија, системи С-400, откако турските военовоздухопловни сили соборија во вторникот руски бомбардер. Еден пилот загина, другиот беше спасен.

– Русија се уште има желба да учествува во антитерористичката коалиција и жали што други земји немаат таква готовност, изјави Песков.

Тој одново ја потврди руската позиција, според која, „единствената реална сила, способна да се спротивстави на терористичките организации, кои окупираа голем дел од територијата на Сирија, се вооружените сили на Сириската арапска република“.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Советникот на Зеленски: Можни се преговори, но само со новиот претседател на Русија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се запали авион на Крим, облаци црн чад се издигнуваат од местото на несреќата

Ана Ололовска