Кремљ: Односите Русија – САД никогаш не биле на пониско ниво

Од:

Односите помеѓу Русија и САД се наоѓаат на најниска точка во историјата, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков во интервју за државната телевизија „Русија 1“.

– Ситуацијата е многу лоша и на ниво на билатералните односи и најверојатно во смисла на одговорноста на двете земји за мултилатералните односи, пред се на контролата на оружје и глобалната стабилност, посочи Песков коментирајќи ја динамиката на руско-американските односи.

Би можело да ве интересира

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Кинески медиуми: Кина нема да ја дозволи американската „кражба“ на ТикТок

А1он

САД може да ги протераат сите кинески новинари, тврди уредник од Кина

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина поради тропската бура Исајас

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он