Кремљ ќе тестира ново оружје „Посејдон“: Може да уништи градски подрачја како Њујорк или Лос Анџелес

Од:

Како што напредува војната во Украина, има се повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани страни.

dobivaj vesti na viber

Разузнавачките служби на НАТО ја предупредија командата на блокот дека може да се тестира беспилотната подводна направа „Посејдон“, пишува италијанскиот весник „Република“.

Во извештајот на специјалните служби се наведува дека повеќенаменската нуклеарна подморница „Белгород“ се наоѓа во Кара Море, каде, наводно, би можело да се изврши лансирање на нуклеарен дрон.

„Посејдон може да генерира радиоактивно цунами што може да ги уништи урбаните области како Њујорк или Лос Анџелес“, пишува весникот.

Тој истакна дека американските сателити со инфрацрвени сензори не гледаат што се случува во длабочините на морето: „Посејдон“ е дизајниран да емитува малку топлина и да се движи тивко со брзина поголема од сто километри на час.

Дури и едноставна најава за тестот ќе му овозможи на Кремљ да покаже единствена способност да го надмудри Западот: оружје против кое нема одбрана“, пишува „Република“.

Повеќенаменската нуклеарна подморница „Белгород“ е експериментална подморница за беспилотни подводни возила „Посејдон“.

Припаѓа на проектот 949А „Антеј“, аналог на „Курск“, кој е специјално модифициран за системите „Посејдон“.

Би можело да ве интересира

НАТО: Никогаш нема да ја признаеме руската илегална анексија

Горан Наумовски

Медведев го предупреди НАТО: Не испраќајте системи Патриот во Украина

Г7 се согласи да ги координира истрагите за воените злосторства во Украина

Горан Наумовски

Столтенберг: НАТО испраќа во Украина дополнителна помош во гориво и агрегати

Украинска криза: Путин ја губи војната, Русија нема оружје, уверени се во НАТО

Зеленска пред британските пратеници: Не ни треба само победа, ни треба и правда