Путин донел одлука да ги признае Доњецк и Луганс, се чека негово обраќање

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин донел одлука да ги признае териториите на проруските бунтовници како независни републики, потврди Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Путин претходно најави дека денеска ќе донесе одлука дали ќе ја признае или не независноста на проруските сепаратистички републики во источна Украина.

Проруските бунтовници во самопрогласените држави во источниот украински регион Донбас, Народна Република Донецк и Народна Република Луганск, се борат против украинската армија од 2014 година, но Москва досега официјално не ги призна како независни држави.

Украина и западот стравуваат дека признавањето на двете републики, може да доведе до испраќање руски војници во источна Украина.

Денис Пушилин и Леонид Пашечник, лидерите на бунтовничките републики, денеска јавно апелираа до Путин да ги признае.

Последните денови ситуацијата меѓу Русија и Украина ескалира, а во исто време има драматични изјави на западните сили дека руската инвазија на Украина е прашање на време и дека се подготвува целосен напад.

Би можело да ве интересира

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

ЕУ постигна начелен договор – руската нафта по 60 долари за барел

Ана Ололовска

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска