Кремљ го обвинува Западот дека води дипломатска, економска и политичка војна против Русија

Од:

Кремљ денеска го обвини Западот дека води дипломатска, економска и политичка војна против Русија, пишува ДПА.

– Ова се непријателски држави бидејќи она што тие го прават е војна, рече портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков на денешната конференција за образование одржана во близина на Москва.

Претходно, претседателот Владимир Путин ги нарече западните санкции економски „Блицкриг“, додека инвазијата на Украина сè уште ја нарекува „специјална воена операција“.

Песков рече дека неговата земја доживува „момент на вистината“, поради што Русија мора да биде способна да ги заштити своите интереси.

– Секоја војна завршува со мир. А тој мир ќе биде оној во кој ќе се слушне нашиот глас, нагласи Песков.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он